21.01.2015.

Матуранти Земунске гимназије на промоцији у библиотеци Свети Сава

Матуранти Земунске гимназије (4-1, 4-2) су у просторијама библиотеке Свети Сава били учесници промоције фототипског издања Венцловићевог (Гаврил Стефановић Венцловић) сентандрејског Буквара из 1717. године (издавач Венцловић, Будимпешта, Арте, Београд, 2013. године) са својом професорком српског језика Валентином Вукмировић Стефановић. На промоцији је говорио Томислав Јовановић, професор средњовековне књижевности на Филолошком факултету у Београду и Милеса Стефановић Бановић, сарадница Етнографског института САНУ. Ученице 4-2 Тара Мусовић, Лана Хаџи Никовић, Маја Милићевић и Вероника Клачар су читале текстове из Буквара на српскословенском и савременом српском језику. Поред наших ученика, вече су улепшали музичком пратњом и ученици Косте Манојловић из Земуна. Посебно се овим путем захваљујемо Наташи Мандић Булатовић, библиотекарки која је организовала ово вече.

Фотографије: Јована Ковачевић 4-1

Текст: Маја Милићевић 4-2

Вилим Меснер (1904-1988.) - Вилика (како смо га из љубави звали), предавао је у нашем заводу географију и био један од најпопуларнијих професора у Земунској гимназији. Меснер је био и најбољи организатор екскурзија за наставнике и ученике. Његова највећа љубав (још од детињства) била је атлетика. Био је творац атлетског клуба у Земуну и осам година био државни рекордер у бацању копља; првак државе и Балкана и учесник олимпијских игара у Амстердаму и Лос Анђелесу.