21.01.2015.

Матуранти Земунске гимназије на промоцији у библиотеци Свети Сава

Матуранти Земунске гимназије (4-1, 4-2) су у просторијама библиотеке Свети Сава били учесници промоције фототипског издања Венцловићевог (Гаврил Стефановић Венцловић) сентандрејског Буквара из 1717. године (издавач Венцловић, Будимпешта, Арте, Београд, 2013. године) са својом професорком српског језика Валентином Вукмировић Стефановић. На промоцији је говорио Томислав Јовановић, професор средњовековне књижевности на Филолошком факултету у Београду и Милеса Стефановић Бановић, сарадница Етнографског института САНУ. Ученице 4-2 Тара Мусовић, Лана Хаџи Никовић, Маја Милићевић и Вероника Клачар су читале текстове из Буквара на српскословенском и савременом српском језику. Поред наших ученика, вече су улепшали музичком пратњом и ученици Косте Манојловић из Земуна. Посебно се овим путем захваљујемо Наташи Мандић Булатовић, библиотекарки која је организовала ово вече.

Фотографије: Јована Ковачевић 4-1

Текст: Маја Милићевић 4-2

Давид Албахари (1948.) - Ученик Гиманзије, а сада дописни члан Српске академије наука и уметности, Албахари, поред бројних превода објавио је више књига приповедака и романа (Породично време, Судија Димитријевић, Циник, Снежни човек, Пијавице). За роман Мамац добио је Нинову награду и Балканику. Дела су му превођена на многе светске језике.