02.12.2013.

ЗЕМУНСКА ГИМНАЗИЈА У НАРОДНОМ МУЗЕЈУ

Ученици одељења I1 и I2 Земунске гимназије су са разредним старешинама 28. 11. 2013. посетили изложбу "Завети и поруке. Стефан Немања - девет векова".

Народни музеј у Београду обележава годишњицу рођења Стефана Немање, родоначелника лозе Немањића и утемељивача српске средњовековне државе.

Поред живота и дела Стефана Немање изложбом је представљено и доба његових наследника.

Најдрагоценији експонат, који се током трајања изложбе показује посетиоцима само два пута у месецу, је Јеванђеље хумског кнеза Мирослава, брата рашког великог жупана Стефана Немање, познато као Мирослављево јеванђеље (XII век).

Поставка је реализована у галеријском простору на првом спрату Народног музеја.

ВИДЕО: Земунска гимназија у Народном музеју

Рашко Димитријевић (1898-1988.) - Предавао је француски језик у нашој школи од 1924-1930. године. Поред објављених радова Рашко Димитријевић био је, првенствено, беседник. Његове предавања на Филозофском факултету су посећивали студенти разних факултета. Његова реч је опчињавала, те су га без даха једнако слушали будући професори писци, лекари, правници, инжењери.