08.12.2014.

ОГЛЕДНИ ЧАС - ГОРСКИ ВИЈЕНАЦ

Горски вијенац у режији II5

У Свечаној сали наше школе одржан је огледни час о Горском вијенцу.

У току улажења у салу могао се на платну видети филм о Ловћену и вечној кући Петра Петровића Његоша уз документарни филм о његовом животу. А онда је почео спектакл – завеса се на сцени отворила и појавио се гуслар! Ученик II5, Јонаш Југ уз гусле је певао стихове Горског вијенца обучен у црногорску народну ношњу. Чули смо монолог владике Данила, сан Вука Мандушића, монолог игумана Стефана.

Наизменично са певањем читани су најлепши стихови по избору ученика, а чули смо и тужбалицу сестре Батрићеве из радио драме Горски вијенац.

Млади гуслар, чувар традиције, Јонаш Југ, показивао је друговима и другарицама гусле, објашњавао значај Горског вијенца и на крају часа отпевао Посвету.

Детаље са овога часа можете погледати ОВДЕ

Рашко Димитријевић (1898-1988.) - Предавао је француски језик у нашој школи од 1924-1930. године. Поред објављених радова Рашко Димитријевић био је, првенствено, беседник. Његове предавања на Филозофском факултету су посећивали студенти разних факултета. Његова реч је опчињавала, те су га без даха једнако слушали будући професори писци, лекари, правници, инжењери.