23.06.2015.

Заједно до осмеха-настава грађанског васпитања

Ученици другoг разреда (2/4 носиоци акције и 2/2 подршка акције) су у оквиру наставе грађанског васпитања, 11 јуна 2015. године, у трајању од два школска часа реализовали акцију Заједно до осмеха. Акција је одржана у читаоници Земунске гимназије и односила се на повећање нивоа социјалне укључености корисника социјалне заштите из Центра за смештај и дневни боравак деце и омладине ометене у развоју града Београда,кроз пружање едукативних и забавних садржаја. (www.centarbgd.edu.rs/news/inkluzivna-poseta-zemunskoj-gimnaziji). У оквиру осмишљавања акције ученици су препознали да је циљна група осетљива, да деци и омладини ометених у развоју, а посебно деци у развоју, поред решавања егзистенцијалних питања веома је значајан сваки вид социјалне и психолошке подршке у превазилажењу тешкоћа. Након обимне припреме, и подршке од стране управе, добродошлицу им је пожелео директор школе Милош Бјелановић и координатор акције ученица Сара Николић. У акцији су учествовали и ученици који похађају веронауку заједно са својим предметним наставником Дарком Радовановићем, који је својим учешћем допринео забавном делу програма. Ученици и корисници из Центра су радо учествовали у радионичарском и забавном делу акције. Корисници Центра су разговарали са нашим ученицима о својим тешкоћама, и заједно активно учествовали у радионицама. У току акције остварила се одлична интеракција са свим учесницима, при чему смо успели да их мотивишемо да се креативно изразе у планираним активностима. Обострано задовољство, насмејана и задовољна лица свих учесника, а и речи њихових васпитача: Хвала вама на радости коју сте подарили овој деци, исказују захвалност и потврђују да смо одлично осмилили и реализовали нашу акцију.Надамо се да ће време и активности које смо заједно спровели са њима помоћи да се успешније носимо и изналазимо начине ради превазилажења тешкоћа. Ова акција је подстицај за остваривање даље сарадње са децом и омладином ометеном у развоју, као и укључивање већег броја ученка гимназије у реализацији оваквих акција.

Зорица Перовић, професор грађанског васпитања

Да ово дружење буде задовољство за све присутне потрудили су се наши музичари: Петар Атлагић, Бора Мијатовић, Дарко Радовановић и Бобар Игњат – мађионичар.

Ученици:

Богдан: Веома поучно искуство!

Лука: Променили су ми поглед на живот!

Јована: Њихов хендикеп их не разликује од нас. Веома леп осећај!

Анастасија: Поновила бих дружење. Искрено се надам да ћемо то урадити поново!

Миња: Волелa бих да се свакодневно дружимо са овом децом јер ме то чини срећном. Они су дивни!

Фото репортажу са овог догађања можете погледати овде.

Горан Паскаљевић (1947.) - Познати филмски редитељ завршио је чувену филмску академију ФАМУ у Прагу. Паскаљевић је снимио тридесетак документарних, краткометражних и четрнаест целовечерњих филмова, од којих су скоро сви и учествовали и добијали признања и награде на највећим светским фестивалима (Кан, Берлин, Венеција, Торонто). За филм Буре барута добио је награду Европске филмске академије као најбољи европски филм 1999. Филмски часопис Вариетy га је уврстио 2001. године у пет најзначајнијих светских редитеља.