23.02.2018.

Дебатна секција на ,,Данима београдске дебате“

Дани београдске дебате окупилу су велики број тимова из разних београских школа са циљем промовисања вештине дебатовања. Након стручних предавања која су одржана 8. и 9. децембра, ученици треће и четврте године имали су могућност да опробају своје знање и умеће на такмичењу, које се одржало 16. децембра у просторијама Факултета за безбедност и дипломатију.

Дебатну секцију Земунске гимназије на овом такмичењу представљало је 10 ученика (5 тимова): А. Ђ. (IV9) и Н. Б. (IV6), С.Т. Р. (IV4) и М. Н. (IV4), П. С. (IV10) и К. О. (IV3), Д. М. (IV8) и А. М. (IV10), Т.М. (IV5) и А. Ђ.(IV5), уз које је била професорка филозофије Марије Аранђеловић

Дебата се одржавала по британском парламентарном систему, где су говори трајали 5 минута, а судије биле професори Факултета за безбедност и дипломатију. Прва дебата била је на тему: ,,Овај дом сматра да је право на рад људско право”. Ученици наше школе износили су веома квалитетне и релевантне аргументе, па нас је чак четири тима представљало у четвртфиналу такмичења. У новој дебати на тему: ,,Овај дом би учинио предизборна обећања законски обавезујућим“, победу је однео тим састављен од Данила Младеновића и Алексе Маринковића и они су нас представљали у полуфиналној дебати.

Сходно важности момента, организатори су дали веома тешку тему у полуфиналу за наше представнике који су били прва опозиција: ,,Овај дом подржава нуклеарни програм Северне Кореје“. Иако су оба ученика Земунске гимназије лично сматрала да треба подржати овај програм, у датој ситуацији где су морали да оповргну разлоге зашто га треба подржати, показали су изразито умеће и упркос тежем задатку прошли у финалну дебату.

У финалу, Алекса Маринковић и Данило Младеновић су на тему: ,,Овај дом би забранио ријалити програм“ заузели друго место и на тај начин промовисали Земунску гимназију пред професорима и деканом Факултета за безбедност и дипломатију, гледаоцима из других београдских школа, као и пред представницима медија који су снимали ову дебату.

Алекса Максимовић

Више информација на страници Дебатна секција

Сликарка, преводилац Ремарка и Томаса Мана, писац историјата Земунске гимназије (1858-1941.) ученица и професор наше школе, Каћуша Малетин, имала је потпуно право да у тексту о Гимназији напише следеће редове: „Висок је био културни ниво наставника.Често је у наставничком збору и по пет-шест наставника са степеном доктора наука...Није необично да се три наставника после наставе заједно враћају кући, али је редак случај какав је био уЗемуну, да се три наставника веронауке (Сава Теодоровић, др Иво Краљевић и рабин др Хинко Урбах), улицом шетају и разговарају једног дана латински, другог дана грчки, а трећег дана хебрејски. Већ и сама чињеница да стари Земунци памте ове ‘мандаринске разговоре' говори о угледу који су уживали професори земунске гимназије код грађана”.