11.4.2019.

Сусрети гимназија Европе по пети пут

Од 18. до 22. марта 2019. године, у Републици Српској, одржани су 5. Сусрети гимназија Европе. Овогодишњи организатор Сусрета била је гимназија „Јован Дучић“ из Требиња.

Поред Земунске гимназије, на Сусретима, учествовале су и следеће школе: гимназија „Шкофја Лока“ из Словеније, гимназија „Никола Тесла“ из Будимпеште, гимназија „Орце Николов“ из Скопља и гимназија „Доситеј Обрадовић“ из Темишвара. Гимназија из Гњилана и гимназија из Вараждина, су били овогодишњи гости.

Земунску гимназију представљали су: директор Милош Бјелановић, координатор пројекта проф. социологије Јованка Станојевић Брзаковић, Сташа Јерковић ученица 4-1, Милош Божић ученик 4-8 и Милица Грдинић ученица 4-1.

Тема којом су се бавили учесници 5. Сусрета гимназија Европе, била је Улога ваннаставних активности у образовању и васпитању. Свака школа – учесница на пројекту спровела је истраживање, чији су резултати обрађени и презентовани.

Сусрети су отворени 18 марта, сада већ традиционалним, представљањем школа, градова и држава из којих долазе учесници пројекта. Велико и емотивно изненађење, приредили су ученици гимназије из Гњилана, којима је учешће на пројекту изузетно значило. Другог дана, поред презентације истраживања и упознавања са разноврсним ваннаставним активностима, одржан је и округли сто, а тема скупа је била како унапредити ваннаставне активности у школи.

Слободно време смо искористили за упознавање града Требинја, који још називају градом платана и сунца. Били смо почасни гости градоначелника и Председника општине Требиња, који су школама пожелели топлу добродошлицу и успешан рад у гимназији Јован Дучић. Поред формалних и неформалних активности, учествовали смо у креативним радионицама, на којима смо спознали како би требало да изгледа и функционише једна идеална ваннаставна активност. Свака школа је добила за задатак да пробуди свест о еколошкој ситуацији и организује секцију која ће да се бави питањем загађења природе. Била је организована и туристичка посета Мостара и Дубровника.

На самом крају Сусрета, у складу с овогодишњом темом, уз фасцинантан и емотиван концерт школског орксетра и представу „Кофери“, ученици су се опростили, до следеће године.

Учесници су се сагласили да им партиципација у ваннаставним активностима чини школу занимљивијом, мање помаже при избору будућег занимања, али је значајна у антиципирању интересовања ученика. У зависности од школе до школе, број ваннаставних активности (обавезних и необавезних) варира. Закључак је изведен. Да би школа била занимљива садашњим и будућим ученицима, потребно је да има што разноврснији избор добро организованих активности.

Сташа Јерковић, Милош Божић и Милица Грдинић

Горан Паскаљевић (1947.) - Познати филмски редитељ завршио је чувену филмску академију ФАМУ у Прагу. Паскаљевић је снимио тридесетак документарних, краткометражних и четрнаест целовечерњих филмова, од којих су скоро сви и учествовали и добијали признања и награде на највећим светским фестивалима (Кан, Берлин, Венеција, Торонто). За филм Буре барута добио је награду Европске филмске академије као најбољи европски филм 1999. Филмски часопис Вариетy га је уврстио 2001. године у пет најзначајнијих светских редитеља.