22.06.2013.

СЛАВИСТИЧКИ ДАНИ НА ФИЛОЛОШКОМ ФАКУЛТЕТУ

У организацији Руског центра „Руски мир“,на Филолошком факултету у Београду, 28. јуна 2013. године, позвани су ученици Девете, Филолошке и Земунске гимназије да учествују у обележавању Светског дана словенске писмености.

Биле су предложене следеће теме: „Руски и Српски народни обичаји“, „Велокоморавска кнежевина и словенка писменост“ и „Кулурна баштина Чеха и Словака“.

Одзив ученика Земунске гимназије био је веома велик, тако да су се на завршној свечаности учесници наше школе представили са укупно шест радова, по два на сваку тему, док се Девета гимназија представила са два, а Филолошка са само једним радом.

Ученици су за учешће добили захвалницу Руског центра и позвани су да учествују на међународном конкурсу, који ће се одржати почетком септембра.

Погледајте презентације ученика:

- Чешка и Словачка културна баштина
- Културна баштина Чеха и Словака
- Покладе руски и српски културни обичај
- Руске традиције, обичаји и обреди
- Руски и српски национални обичаји и традиције
- Великоморавска кнежевина и старословенска писменост

У Земунској гимназији отвара се 1926/27. школске године први биоскоп , 1934/35. основан је и Аеро-клуб. Тих година почиње са радом и ученички феријални савез – Стег , као и спортска друштва Витез и Сокол.