03.07.2013.

ЧАС ИСТОРИЈЕ „СВЕДОЦИ ИСТОРИЈЕ“

У организацији професора историје Љиљане Раковић и родитеља Тамаре Ћирић Даниловић (члан председништва и председник комисије за истраживачку и издавачку делатност удружења бивших заточеника КЛ Маутхаузен) одржан је јавни час историје 04. априла 2013. Час историје „Сведоци историје“ одржан је као део редовне наставе у Свечаној сали Земунске гимназије у трајању два школска часа (12:30-14:15). Гости и предавачи на часу који је био посвећен ужасима концентрационих логора у Другом светском рату били су: Љубомир Зечевић (1925), доживотни почасни председник удружења бивших заточеника КЛ Маутхаузен и Душан Стојиљковић (1924), потпредседник удружења бивших заточеника КЛ Маутхаузен. Час је био предвиђен као део редовне наставе за одељења друштвено-језичког смера IV/1, IV/3, IV/4 и IV/5, али је због огромног интересовања ученика природно-математичког смера који су то градиво учили претходне школске године, омогућено и присуство одељења IV/6, IV/7, IV/8 и IV/9.

Јавни час је снимила камера историјско-документарне секције и може се погледати:

Сава Шумновић (1896-1942.) - Велики српски сликар Сава Шуманивић завршио је свих осам разреда и матурирао у Земунској гимназији. Још као четворогодишњак био је заинтересован за сликарство. Његов професор цртања (како се тада говорило) Исидор Јунг упућивао га је у „импресионистичко сликање и то на начин Сезанов и Ван Гогов“, како је касније и сам Шумановић записао. Савин професор није имао већег сликарског дара, али је знао, по речима Каћуше Малетин, „да сремачком дерану покаже прави пут“.