16.10.2013.

ПОСЕТА СПОМЕН-МУЗЕЈУ ИВЕ АНДРИЋА

У оквиру манифестације Дани европске баштине 25.9.2013. год., ученици одељења IV-1 су посетили Спомен-музеј Иве Андрића. Након обраде дела Проклета авлија на часовима српског језика и књижевности, ученици су желели да сазнају више о Иви Андрићу и његовом стваралаштву.

У музеју су нас дочекали љубазни домаћини – кустоси, који су нас повели кроз сталну поставку. Овим путем бисмо им се захвалили.

Спомен-музеј Иве Андрића се налази на Андрићевом венцу 8. Стан у коме је писац, са супругом Милицом Бабић, живео од 1958. године, данас је претворен у музеј. Сачувани су аутентични распоред и изглед улазног хола, салона и Андрићеве радне собе. Стална поставка музеја хронолошки прати живот и стваралаштво нашег добитника Нобелове награде (1961). Такође, могу се видети и фотографије, документа, белешке, књиге из приватне заоставштине, часописи у којима је писао, као и награде и признања која је добио.

предметни професор Наташа Топуков

Слике са овог догађаја можете погедати у галерији.

Професори МилетаСајић и Стеван Радовановић обојили су другу половину XX века у Гимназији. Први васпитавајући ученике да је сусрет са уметношћу најбогатији део живота, а други је свој стваралачки таленат преточио у десетину књига о Земуну, земунској култури и културним посленицима Земуна.