25.02.2014.

КЛУБ МАТИЧНЕ КУЛТУРЕ ЗЕМУНА - ПРОСЛАВА САВИНДАНА У ДОМУ ВАЗДУХОПЛОВСТВА

У сарадњи са средњим школама Земуна Клуб матичне културе организовао је Свечану академију поводом прославе школске славе Светог Саве. Свечаност је одржана у Дому ваздухопловства у уторак 28. јануара 2014. године којој су присуствовали и ученици Земунске гимназије. На самом почетку присутне је поздравио председник Клуба МКЗ Светозар Љубинковић. Уследило је проглашење победника литерарног и ликовног Светосавског конкурса. Награде су уручене и ученицима наше школе. Прву награду добила је Сара Арсеновић IV-2 (професор Драгана Кнежевић), друга награда додељена је ученицама III-3 Тијани Олбини и Кристини Стевановић (обе ученице др Вукосаве Живковић), док је Драгана Видовић I-2 (професор др Вукосава Живковић) освојила трећу награду. Такође, похваљени су Ирена Матовић, Милица Цар и Александар Жилић из III-4, ученици др Вукосаве Живковић. Потом су се представиле Земунске средње школе. Драмска секција Земунске гимназије извела је рецитал Чисте мисли који је припремила професорка Сања Каљевић.

Наташа Давидов III-4

фотографије Мина Вукобрадовић III-4

Сава Шумновић (1896-1942.) - Велики српски сликар Сава Шуманивић завршио је свих осам разреда и матурирао у Земунској гимназији. Још као четворогодишњак био је заинтересован за сликарство. Његов професор цртања (како се тада говорило) Исидор Јунг упућивао га је у „импресионистичко сликање и то на начин Сезанов и Ван Гогов“, како је касније и сам Шумановић записао. Савин професор није имао већег сликарског дара, али је знао, по речима Каћуше Малетин, „да сремачком дерану покаже прави пут“.