31.03.2014.

ПРЕДСТАВA ЦАРИЦА ЈЕЛЕНА

O ЦАРИЦИ ЈЕЛЕНИ

Жена колос – несвакидашње судбине и омамљујуће лепоте.

• Утемељила je нову цивилизацију коју данас знамо као западну или хришћанску.

• Прешла трновит пут од конкубине до царице.

• Преобраћена паганка.

• Ктиторка храмова и ходочасница.

• Прва хришћанска светитељка која није мученица. Умрла у дубокој старости, природном смрћу.

• Рођена као робиња.

• Царица Јелена или Света Јелена је мајка првог хришћанског цара – Константина Великог.

• Пронашла је Крст на коме је распет Спаситељ. Овим чудом утемељила велики хришћански празник – Крстовдан.

• Као светитељку поштују је Православна и Римокатоличка црква.

• Њена интимна исповест о љубави, мајчинству, праштању, усуду и Богу оличава универзалну судбину жене у свету.

• Како прориче велики песник Вергилије – За Јелениног живота, гвоздене људе заменили су златни људи, а нова ера – епоха државног хришћанства, затомила је стару – у којој је хришћанство било тајно, прогоњено и упражњавано у катакомбама, у вечитом страху.

Више о представи погледајте овде

У Земунској гимназији отвара се 1926/27. школске године први биоскоп , 1934/35. основан је и Аеро-клуб. Тих година почиње са радом и ученички феријални савез – Стег , као и спортска друштва Витез и Сокол.