19.06.2014.

ЧАСОВИ ИСТОРИЈЕ У ПОЗОРИШТУ

Дана 28. 02. 2014. године, ученици треће године Земунске гимназије, заједно са професорком историје Јасмином Перишић, посетили су Југословенско драмско позориште.

У знаку већ обрађеног градива на часовима историје, ученици су присуствовали представи „Маркс у Сохоу“ и тиме додатно утемељили своје знање.

На самом почетку режисер др Влатко Илић упознао је ученике, упутио их у радњу представе, и дух тог времена.

Познат је успех Земунске гимназије на разним пољима, што увек изазове понос међу ученицима. Тако је било и овог пута када је режисер нагласио да је сценограф представе професор ликовне културе Земунске гимназије, др Војислав Клачар.

Монодраму „Маркс у Сохоу“ извела је енергична Владица Милосављевић. Ученици су остали одушевљени њеном глумом,а глумица се јавно, у једном недељнику, захвалила и похвалила ученике Земунске гимазије и њихову професорку историје Јасмину Перишић као изванредну публику рекавши: Једна фамозна професорка гимназије показала нам је да шездесеторо деце од 17 година може све то мирно да пропрати. А баш сам се уплашила како ће деца реаговати. Хвала јој. Можда звучи смешно, али за глумца је то као пробијање звучног зида.

Горан Паскаљевић (1947.) - Познати филмски редитељ завршио је чувену филмску академију ФАМУ у Прагу. Паскаљевић је снимио тридесетак документарних, краткометражних и четрнаест целовечерњих филмова, од којих су скоро сви и учествовали и добијали признања и награде на највећим светским фестивалима (Кан, Берлин, Венеција, Торонто). За филм Буре барута добио је награду Европске филмске академије као најбољи европски филм 1999. Филмски часопис Вариетy га је уврстио 2001. године у пет најзначајнијих светских редитеља.