08.12.2014.

ОГЛЕДНИ ЧАС - ГОРСКИ ВИЈЕНАЦ

Горски вијенац у режији II5

У Свечаној сали наше школе одржан је огледни час о Горском вијенцу.

У току улажења у салу могао се на платну видети филм о Ловћену и вечној кући Петра Петровића Његоша уз документарни филм о његовом животу. А онда је почео спектакл – завеса се на сцени отворила и појавио се гуслар! Ученик II5, Јонаш Југ уз гусле је певао стихове Горског вијенца обучен у црногорску народну ношњу. Чули смо монолог владике Данила, сан Вука Мандушића, монолог игумана Стефана.

Наизменично са певањем читани су најлепши стихови по избору ученика, а чули смо и тужбалицу сестре Батрићеве из радио драме Горски вијенац.

Млади гуслар, чувар традиције, Јонаш Југ, показивао је друговима и другарицама гусле, објашњавао значај Горског вијенца и на крају часа отпевао Посвету.

Детаље са овога часа можете погледати ОВДЕ

Вилим Меснер (1904-1988.) - Вилика (како смо га из љубави звали), предавао је у нашем заводу географију и био један од најпопуларнијих професора у Земунској гимназији. Меснер је био и најбољи организатор екскурзија за наставнике и ученике. Његова највећа љубав (још од детињства) била је атлетика. Био је творац атлетског клуба у Земуну и осам година био државни рекордер у бацању копља; првак државе и Балкана и учесник олимпијских игара у Амстердаму и Лос Анђелесу.