28.01.2015.

Kреативно надахнуће матураната и професорке Земунске гимназије

Професорка српског језика и књижевности Валентина Вукмировић Стефановић је осмислила часове обраде збирке песама Васка Попе Усправна земља дајући ученицима 4-2 истраживачке задатке 1. Стваралаштво Васка Попе 2. Представљање збирке песама (Тамара Грубиша) 3. Историјски контекст збирке (Тара Мусовић и Лана Хаџи Никовић) 4. Географски контекст - ходочашће лирског субјекта (Урош Видовић и Лука Пантош) 5. Читање Чајкановићеве књиге Стара српска религија и митологија (Урош Поповицки, Младен Јерончић и Лара Радојковић) 6. Место Васка Попе у контексту српске родољубиве поезије (Вероника Клачар и Дамјан Шолаја). После добијених задатака, ученици су у разговору са професорком решили да их обједине у форму емисије. Ученици су замислили да поред водитеља (Софија Кезић, носилац идеје везан за интеграцију добијених садржаја и писац сценарија) гост буде песник Васко Попа (Бојан Филиповић), и два критичара која су обележила његово стваралаштво (Зоран Мишић (Ана Бајчета), књижевни критичар – модерниста који је препознао вредност и квалитет Попине поезије и Милан Богдановић (Инес Вујасиновић), традиционалиста, који је оспоравао Попину поезију). Поред наведених гостију у студију, ученици су сматрали да је неопходно да постоји и наратор (Вања Савић) који би објашњавао, по потреби, неке појаве и личности српске културе и књижевности. Прилози у емисији били су првобитно дати истраживачки задаци. Групе која су радиле историјски контекст и место Попине поезије у српској књижевности написале су реферат о наведеном садржају, док су ходочашће лирског субјекта ученици представили помоћу мапе Србије. Електронску презентацију као форму свог излагања изабрали су ученици који су представљали стару српску религију и митологију. Преостали ученици били су публика у студију који су дискутовали и анализирали изабране песме из збирке (исфотокопиаран материјал имали су испред себе који је спремила ученица која се бавила представљањем збирке песама). Гост на креативним часовима била је Теодора Толева, помоћник директора школе. Ученици и професорке су уживали, а овом приликом желимо да и други виде како се воли и тумачи књижевност у Земунској гимназији.

Емисију Уметност и ја погледајте ОВДЕ

Мирослав Поповић (1926-1985.) - Приповедач и романсијер, предавао је у нашој школи руски језик. На страницама Поповићевих књига живе: доктор Вајс којим се поносе сви паланчани, и Јевреји и не-Јевреји, добри прота Петровачки; Невенка и Албрехтови; пробијају се кроз живот мајстор Тајбл и Давид Блануша; одбојни рустикални кочијаш Јеврем и Барухови; огрезли у снази победника прелазе свој пут од наследника до злочинаца Вили Пфајфер и Едуард Цајферт.