24.02.2015.

У походе знањима

Земунска гимназија наставља сарадњу са Српском књижевном задругом! Ученици IV-4 су са својом професорком др Вукосавом Живковиц поново осетили ову издавачку кућу. Овог пута повод је био представљање књиге Историја дубровачке књижевности коју је написала др Злата Бојовић, историчарка књижевности и професорка Филолошког факултета у Београду. Књижевна трибина изазвала је велико интересовање. Уводну реч дао је главни уредник СКЗ господин Драган Лакићевић, док нам је проф. Мило Ломпар приближио дело својом беседом. У разговору учествовао је и глумац Срба Милин који је читао одломке из одабраних текстова дубровачке књижевности, односно познате одломке из дела Марина Држића И Ивана Гундулића. На самом крају обратила нам се и професорка Злата Бојовић, ауторка ове књиге, представљајући књижевно-историјску синтезу своје књиге, која описује књижевност Дубровника кроз четири велике епохе: хуманизма, ренесансе, барока и просветитељства. Представници СКЗ дали су нам на поклон књиге и упутили позив да поново дођемо.

Наташа Давидов IV-4

Сликарка, преводилац Ремарка и Томаса Мана, писац историјата Земунске гимназије (1858-1941.) ученица и професор наше школе, Каћуша Малетин, имала је потпуно право да у тексту о Гимназији напише следеће редове: „Висок је био културни ниво наставника.Често је у наставничком збору и по пет-шест наставника са степеном доктора наука...Није необично да се три наставника после наставе заједно враћају кући, али је редак случај какав је био уЗемуну, да се три наставника веронауке (Сава Теодоровић, др Иво Краљевић и рабин др Хинко Урбах), улицом шетају и разговарају једног дана латински, другог дана грчки, а трећег дана хебрејски. Већ и сама чињеница да стари Земунци памте ове ‘мандаринске разговоре' говори о угледу који су уживали професори земунске гимназије код грађана”.