24.02.2015.

У походе знањима

Земунска гимназија наставља сарадњу са Српском књижевном задругом! Ученици IV-4 су са својом професорком др Вукосавом Живковиц поново осетили ову издавачку кућу. Овог пута повод је био представљање књиге Историја дубровачке књижевности коју је написала др Злата Бојовић, историчарка књижевности и професорка Филолошког факултета у Београду. Књижевна трибина изазвала је велико интересовање. Уводну реч дао је главни уредник СКЗ господин Драган Лакићевић, док нам је проф. Мило Ломпар приближио дело својом беседом. У разговору учествовао је и глумац Срба Милин који је читао одломке из одабраних текстова дубровачке књижевности, односно познате одломке из дела Марина Држића И Ивана Гундулића. На самом крају обратила нам се и професорка Злата Бојовић, ауторка ове књиге, представљајући књижевно-историјску синтезу своје књиге, која описује књижевност Дубровника кроз четири велике епохе: хуманизма, ренесансе, барока и просветитељства. Представници СКЗ дали су нам на поклон књиге и упутили позив да поново дођемо.

Наташа Давидов IV-4

Рашко Димитријевић (1898-1988.) - Предавао је француски језик у нашој школи од 1924-1930. године. Поред објављених радова Рашко Димитријевић био је, првенствено, беседник. Његове предавања на Филозофском факултету су посећивали студенти разних факултета. Његова реч је опчињавала, те су га без даха једнако слушали будући професори писци, лекари, правници, инжењери.