04.03.2015.

Удружење бивших матураната и професора - „ФОНД“

Земунска гимназија, јединствена стара дама, прва је у Србији основала Фонд бивших матураната и професора - установу љубави, у којој ученици и професори некад, подсећају ученике сад да су наследници генерација које су име ове Школе уписали златним словима у науци, уметности, спорту, а дајући им задатак да продуже…

Више информациja прочитајте овде.

Сликарка, преводилац Ремарка и Томаса Мана, писац историјата Земунске гимназије (1858-1941.) ученица и професор наше школе, Каћуша Малетин, имала је потпуно право да у тексту о Гимназији напише следеће редове: „Висок је био културни ниво наставника.Често је у наставничком збору и по пет-шест наставника са степеном доктора наука...Није необично да се три наставника после наставе заједно враћају кући, али је редак случај какав је био уЗемуну, да се три наставника веронауке (Сава Теодоровић, др Иво Краљевић и рабин др Хинко Урбах), улицом шетају и разговарају једног дана латински, другог дана грчки, а трећег дана хебрејски. Већ и сама чињеница да стари Земунци памте ове ‘мандаринске разговоре' говори о угледу који су уживали професори земунске гимназије код грађана”.