29.03.2016.

II сусрет гимназија Европе

Након Првог сусрета гимназијa, одржаног 2015. године, чији је организатор била Земунска гимназија, одлучено је да ће реализатор овогодишњих сусрета бити Српска гимназија „Никола Тесла“ из Будимпеште. Том приликом, гимназија из Будимпеште се обавезала да ће пројекат проширити, што је и учинила. Осим прошлогодишњих учесника овог пројекта: Гимназија „ Доситеј Обрадовић“ из Темишвара, Гимназија из Шкофја Локе, Гимназија „Јован Дучић“ из Требиња и наша Земунска гимназија, пројекту су се прикључиле још две гимназије IV београдска гимназија и Гимназија „Орче Николов“ из Скопља.

Више информација о овоме погледајте овде

Сликарка, преводилац Ремарка и Томаса Мана, писац историјата Земунске гимназије (1858-1941.) ученица и професор наше школе, Каћуша Малетин, имала је потпуно право да у тексту о Гимназији напише следеће редове: „Висок је био културни ниво наставника.Често је у наставничком збору и по пет-шест наставника са степеном доктора наука...Није необично да се три наставника после наставе заједно враћају кући, али је редак случај какав је био уЗемуну, да се три наставника веронауке (Сава Теодоровић, др Иво Краљевић и рабин др Хинко Урбах), улицом шетају и разговарају једног дана латински, другог дана грчки, а трећег дана хебрејски. Већ и сама чињеница да стари Земунци памте ове ‘мандаринске разговоре' говори о угледу који су уживали професори земунске гимназије код грађана”.