30.05.2016.

Изуј се

У уторак, 24.4.2016. године ђаци одељења 35, 38, 39, 310, као и чланови драмске секције Земунске гимназије посетили су Дечији културни центар са професорком српског језика и књижевности Сањом Каљевић и одгледали одличну представу - „Изуј се“, несвакидашње и јединствене Лудум лудум трупе, у режији Петра Ристовског, бившег ђака наше школе.

Оно што је специфично за ову трупу јесте то што они своје представе организују и осмишљавају сами. Врло су успешни што потврћују и бројне награде које је понела управо ова представа.

Алтернативна, модерна представа, сасвим оригинална и несвакидашња, одушевила нас је сценским покретом, снажном критиком државе и друштва, пропасти културе и очајне позиције данашњих глумаца, као и феноменалном музиком, плесом, и наравно , глумом!

Текст је написала Теодора Ристовски, која је уједно и главна глумица представе.

Стање апсурда, комедије, трагедије, надреализма, сарказма, кроз реч и покрет, представљено је кроз представу, па она одудара од класика на које је публика навикла и нуди нешто потпуно ново, и другачије. Како је текла, представа је мењала форму и динамику, од комедије па до драме са кобним заршетком, и оставила је јак утисак и много побуђених питања на која смо тражили одговор.

У жељи да нам појасне све недоречено и несхватљиво, ова група младих и изванредних уметника пристала је да дође до наше школе, погледа представу драмске секције наше школе и учествује у дебати која ће бити вођена у четвртак 02.06.2016. године у 19.30 сати у Свечаној сали наше школе.

Са нестрпљењем очекујемо наше госте и надамо се да ће уживати у разговору и дружењу са нама!

Све честитке!

Сава Шумновић (1896-1942.) - Велики српски сликар Сава Шуманивић завршио је свих осам разреда и матурирао у Земунској гимназији. Још као четворогодишњак био је заинтересован за сликарство. Његов професор цртања (како се тада говорило) Исидор Јунг упућивао га је у „импресионистичко сликање и то на начин Сезанов и Ван Гогов“, како је касније и сам Шумановић записао. Савин професор није имао већег сликарског дара, али је знао, по речима Каћуше Малетин, „да сремачком дерану покаже прави пут“.