22.10.2016.

Предавање: „Шта је открио Алберт Ајнштајн?“

У четвртак, 22. септембра 2016. године, ученици и професори Земунске гимназије имали су изузетну прилику да присуствују предавању доцента Физичког факултета, Душка Латаса. Предавање је одржано у Свечаној сали Земунске гимназије, а тема предавања је била : „Шта је открио Алберт Ајнштајн?“.

Душко Латас, поред тога што је предавач на предметима Физичког факултета: Савремена физика и Квантна теоријска физика, предаје и у одељењу гимназије за ученике посебним способностима за физику, које је отворено у Земунској гимназији пре две године.

Тема предавања је заинтересовала ученике из овог одељења, као и друге, а посебно ученике четвртог разреда, који се кроз редовни програм физике упознају са Специјалном теоријом релативности, једним од најзначајнијих открића Алберта Ајнштајна.

Предавању су просуствовале и колегинице из других школа. Након предавања, ученици су постављали питања. Део атмосфере са предавања може се осетити кроз фотографије које се могу погледати овде.

Земунска гимназија,
22. септембра 2016. године
Биљана Стојичић, професор физике

У последњих неколико година обновљено је Соколско планинарско друштво и активно се пење на све планине Србије. Издвојио се у планинарењу Игор Скендер који се 2005. године, као најмлађи члан високогорске српске експедиције попео на Аконкагву, највиши врх Јужне Америке и на крову тог дела света развио заставицу Земунске гимназије. Нажалост Игор је несретним случајем на експедицији у Француској изгубио живот марта 2011.