18.05.2017.

Књижевни сусрет са Душаном Ковачевићем

У Свечаној сали Земунске гимназије, у среду 17. маја 2017. године, угостили смо академика Душана Ковачевића.

У разговору са истакнутим драмским писцем Душаном Ковачевићем сазнали смо многе занимљивости и ставове из угла уметника. Сусрет су организовали професори српског језика и књижевности Марија Баера, Валентина Вукмировић Стефановић, Бошко Милосављевић и Вукосава Живковић. Ово окупљање започела је професорка Вукосава која се захвалила за поновни долазак господина Ковачевића након дванаест година и истакла рађену обраду књижевник дела нашег госта, а професорка Валентина је била медијатор овог догађаја. О животу творца неких од најпознатијих дела чули смо од ученице Милице Добријевић IV7 која је говорила о одрастању, образовању и наградама Душана Ковачевића. При овом сусрету сазнали смо доста о судбоносном мотиву и томе да сви ми имамо план који нам је остављен за најбољу могућу реализацију.Осврнуо се и на велику тајну која се крије иза инспирације говоривши да она не постоји,већ је за њено присуство потребно трагање у самом себи. Направио је паралелу из света инспирације која је прожета кроз драмска дела и ону из поезије. Сада као узор неким новим генерацијама,открио нам је своје идоле који су из периода детињства били Нушић и Ћосић,а данас би то био Чехов као писац сјајних приповетки. Разговор је поткрепљен аутобиографским детаљима који сведоче о узбудљивом животу нашег саговорника. Честе промене средине,долазак у Београд,случајни упис на драматургију само су неки од интересантних података. Сценариста нам је говорио и о свом књижевном раду,истакавши да је професија писца једна врста луксуза. Наметнуло се и питање провлачења ратне тематике кроз дела,на шта је он одговорио како је велики противник рата у коме нико не види суштину. Једну не тако обичну тему представио је кроз поседње остварење комедију ,,Хипноза једне љубави“ која се кроз бајковит и духовит начин обраћа публици и пружа слику све масовнијег одласка младих људи из наше земље. Као обележје свог рада наводи дело Балкански шпијун иако му је најдражи Св. Георгије убива аждаху уз шта је изнео чињенцу како је Профеционалац најизвођенији.У низу анегдота из његовог стваралачког опуса и дружења са глумцима,приближио нам је свој став о омладини која се не разликује у односу на претходне генерације,изузев технологије која доприноси информисаности,али и губитку свести о реалности.Хвала нашем драгом госту на издвојеном времену и причама које ћемо заувек памтити.

Анђела Вундук IV1

Слике можете погледати ОВДЕ