19.12.2017.

Бесплатне обуке из математике и програмирања за основце и средњошколце

Министарство просвете, науке и технолошког развоја и „Центар за младе таленте” Нови Сад потписали су Меморандум о сарадњи за организовање бесплатних онлајн обука из математике и програмирања за ученике основних и средњих школа. Меморандум су потписали министар Младен Шарчевић и управитељ Фондације Радивоје Стојковић.

Онлајн обуке ће бити организоване током школске 2017. и 2018. године, а један од примарних циљева је подизање нивоа знања математике за ученике 5, 6, 7 и 8. разреда основне школе, који би допринео лакшој и бољој припреми за упис у средњу школу. Ученицима основних и средњих школа се кроз овакве обуке пружа могућност стицања широког знања из области математике и програмирања што представља својеврсну припрему за све будуће студенте електротехнике, информатике и математике за брже и лакше усвајање градива на факултету.

Програм и материјале за обуку сачинила је Фондација „Центар за младе таленте“ уз помоћ професора математике са Природно – математичког факултета и Факултета техничких наука, Универзитета у Новом Саду и професора средњих школа. Предвиђено време трајања онлајн обуке је 1.5 до 2 часа недељно током школске године. Фондација већ шест година организује наставу у циљу доприноса развоју теоријских и практичних знања из математике и програмирања.

Фондација „Центар за младе таленте” из Новог Сада организује следеће онлајн курсеве:

1. ONLINEA – курс из математике намењен ученицима 5. и 6. разреда основних школа и припреми за упис ученика у 7. и 8. разред основних школа при гимназијама

2. ONLINEB – курс из математике намењен ученицима 7. и 8. разреда основних школа ради подизања знања из математике и припреме за упис у средње школе

3. PMUFO – курс из математике намењен ученицима III и IV разреда средњих школа ради припреме за матуру и упис на факултете техничких и природно-математичких наука

4. Cosnovni – курс из програмирања за све ученике који желе да савладају структурирано програмирање у програмском језику C

5. C++ - курс из програмирања за све ученике који желе да савладају објектно оријентисано програмирање у програмском језику C++.

Упис се обавља пријавом (регистрацијом) преко линка www.cmt.edu.rs/CMTOnlineRegistration/Register.html. Посебних услова за пријављивање нема.

Упис за све курсеве је у току. Поред часова, полазницима ће бити на располагању и писани материјал преко сајта Фондације http://www.cmt.edu.rs.

Сликарка, преводилац Ремарка и Томаса Мана, писац историјата Земунске гимназије (1858-1941.) ученица и професор наше школе, Каћуша Малетин, имала је потпуно право да у тексту о Гимназији напише следеће редове: „Висок је био културни ниво наставника.Често је у наставничком збору и по пет-шест наставника са степеном доктора наука...Није необично да се три наставника после наставе заједно враћају кући, али је редак случај какав је био уЗемуну, да се три наставника веронауке (Сава Теодоровић, др Иво Краљевић и рабин др Хинко Урбах), улицом шетају и разговарају једног дана латински, другог дана грчки, а трећег дана хебрејски. Већ и сама чињеница да стари Земунци памте ове ‘мандаринске разговоре' говори о угледу који су уживали професори земунске гимназије код грађана”.