23.02.2018.

Дебатна секција на ,,Данима београдске дебате“

Дани београдске дебате окупилу су велики број тимова из разних београских школа са циљем промовисања вештине дебатовања. Након стручних предавања која су одржана 8. и 9. децембра, ученици треће и четврте године имали су могућност да опробају своје знање и умеће на такмичењу, које се одржало 16. децембра у просторијама Факултета за безбедност и дипломатију.

Дебатну секцију Земунске гимназије на овом такмичењу представљало је 10 ученика (5 тимова): А. Ђ. (IV9) и Н. Б. (IV6), С.Т. Р. (IV4) и М. Н. (IV4), П. С. (IV10) и К. О. (IV3), Д. М. (IV8) и А. М. (IV10), Т.М. (IV5) и А. Ђ.(IV5), уз које је била професорка филозофије Марије Аранђеловић

Дебата се одржавала по британском парламентарном систему, где су говори трајали 5 минута, а судије биле професори Факултета за безбедност и дипломатију. Прва дебата била је на тему: ,,Овај дом сматра да је право на рад људско право”. Ученици наше школе износили су веома квалитетне и релевантне аргументе, па нас је чак четири тима представљало у четвртфиналу такмичења. У новој дебати на тему: ,,Овај дом би учинио предизборна обећања законски обавезујућим“, победу је однео тим састављен од Данила Младеновића и Алексе Маринковића и они су нас представљали у полуфиналној дебати.

Сходно важности момента, организатори су дали веома тешку тему у полуфиналу за наше представнике који су били прва опозиција: ,,Овај дом подржава нуклеарни програм Северне Кореје“. Иако су оба ученика Земунске гимназије лично сматрала да треба подржати овај програм, у датој ситуацији где су морали да оповргну разлоге зашто га треба подржати, показали су изразито умеће и упркос тежем задатку прошли у финалну дебату.

У финалу, Алекса Маринковић и Данило Младеновић су на тему: ,,Овај дом би забранио ријалити програм“ заузели друго место и на тај начин промовисали Земунску гимназију пред професорима и деканом Факултета за безбедност и дипломатију, гледаоцима из других београдских школа, као и пред представницима медија који су снимали ову дебату.

Алекса Максимовић

Више информација на страници Дебатна секција

Сава Шумновић (1896-1942.) - Велики српски сликар Сава Шуманивић завршио је свих осам разреда и матурирао у Земунској гимназији. Још као четворогодишњак био је заинтересован за сликарство. Његов професор цртања (како се тада говорило) Исидор Јунг упућивао га је у „импресионистичко сликање и то на начин Сезанов и Ван Гогов“, како је касније и сам Шумановић записао. Савин професор није имао већег сликарског дара, али је знао, по речима Каћуше Малетин, „да сремачком дерану покаже прави пут“.