19.03.2018.

Округли сто о стваралаштву Лабуда Драгића

7. марта, гост наше школе је био писац Лабуд Драгић. Повод за то је био округли сто у библиотеци школе, који је организовала професорка српског језика Вукосава Живковић (која је уједно била и аутор, ментор и председавајући), са сарадницима и медијаторима такође професорима српског језика мр Валентином Вумировић Стефановић и Бошком Милосављевићем. У нешто другачијем формату књижевне вечери, упознали смо се са актуелним писцем и његовим стваралаштвом кроз различите теме. Акценат је стављен на пишчев последњи роман ,,Кукавичја пилад", који је освојио 4 књижевне награде (награда Исидора Секулић, Момо Капор, Светозар Ћоровић и Пелат времена за науку и друштвену теорију) и који се објављен у 108. колу Српске књижевне задруге, као и у посебном Дивотином издању истог издавача.

На самом крају обратио нам се и сам писац, који је захвалио присутнима и додатно објаснио одређене сегменте предавања како би читаоцима дао кључ за лакше тумачење његове поетике.

Списак ученика и теме које су излагали:

- Мр Валентина Вукмировић Стефановић и Јована Крнета: Увод у проучавање Драгићевог дела (пропраћено ПП презентацијом)

- Јелена Пешић III- 3: Поетика наслова Лабуда Драгића

- Јелисавета Милојевић III- 3: Занимљиве црте збирке "Срам у катедрали"

- Марија Столић III- 9: Место и улога писца у уводним приповеткама "Пандориних ветрова"

- Сима Топаловић III- 9: Отаџбина и неотаџбина у роману "Крв и вода"

- Сара Антић III- 9: Слике природе - "Крв и вода"

- Никола Маркановић III- 10: Мисаоне преокупације јунака "У затонима Лете"

- Бојана Кулић III- 10: Сећање на детињство "У затонима Лете"

- Уна Коларић III- 3: Митске фигуре у причи "Анђели мочваре"

- Љубица Русо: Гротеска и хумор "Пандориних ветрова"

- Душица Сретеновић III- 1: Лирски фрагмемти "Кукавичје пилади"

- Јован Рајшић III- 6: Промишљања о туђини у "Пандориним ветровима

- Кристина Којић III- 1: Чувари традиције у роману "Кукавичја пилад"

- Милица Грдинић III- 1: Лик Мује Баша

- Кристина Васиљевић I- 3: Фигура краља Николе у роману "Кукавичја пилад"

Јована Крнета

Више o Драгић Лабудy можете прочитати ОВДЕ

Рашко Димитријевић (1898-1988.) - Предавао је француски језик у нашој школи од 1924-1930. године. Поред објављених радова Рашко Димитријевић био је, првенствено, беседник. Његове предавања на Филозофском факултету су посећивали студенти разних факултета. Његова реч је опчињавала, те су га без даха једнако слушали будући професори писци, лекари, правници, инжењери.