16.4.2019.

Хумани ученици Земунске гимназије најактивнији на 32. Београдском маратону

Земунска гимназија и Београдски маратон ове године су проширили сарадњу која траје још од 2012. године.
Као и сваке године, преко 200 ученика Земунске гимназије je и ове године учествовало у полумаратону и у Трци задовољства, а поред њих, они који нису трчали волонтирали су на окрепним станицама у еколошкој кампањи ”Рециклирајмо заједно”, коју спроводе Земунска гимназија, Београдски маратон, Екостар пак, Јафа и Папирсервис.
Чак 47 ученика је било ангажовано да на окрепним станицама сакупљају пет-амбалажу која ће се рециклирати, а поред тога, део средстава која су зарадили донирали су у хуманитарне сврхе малој Софији Мирчети кроз фондацију ”Буди хуман”.
Као трећа активација Земунске гимназије била је сјајна музичко-забавна станица на маратонској траси у Земуну код Мадленијанума, на којој су ученице Јана Шантрић, Ива Лаштро, Елена Богдановић и Ана Перишић забавиле учеснике маратонске трке, али и све Земунце који су се окупили и добровољним прилозима помогли малој Софији у њеној борби са болешћу.
Наши гимназијалци су тако још једном показали најплеменитије људске вредности кроз највећу спортску манифестацију у Србији и сакупили 31 900 динара за Софију Мирчету.

Сликарка, преводилац Ремарка и Томаса Мана, писац историјата Земунске гимназије (1858-1941.) ученица и професор наше школе, Каћуша Малетин, имала је потпуно право да у тексту о Гимназији напише следеће редове: „Висок је био културни ниво наставника.Често је у наставничком збору и по пет-шест наставника са степеном доктора наука...Није необично да се три наставника после наставе заједно враћају кући, али је редак случај какав је био уЗемуну, да се три наставника веронауке (Сава Теодоровић, др Иво Краљевић и рабин др Хинко Урбах), улицом шетају и разговарају једног дана латински, другог дана грчки, а трећег дана хебрејски. Већ и сама чињеница да стари Земунци памте ове ‘мандаринске разговоре' говори о угледу који су уживали професори земунске гимназије код грађана”.