16.4.2019.

Хумани ученици Земунске гимназије најактивнији на 32. Београдском маратону

Земунска гимназија и Београдски маратон ове године су проширили сарадњу која траје још од 2012. године.
Као и сваке године, преко 200 ученика Земунске гимназије je и ове године учествовало у полумаратону и у Трци задовољства, а поред њих, они који нису трчали волонтирали су на окрепним станицама у еколошкој кампањи ”Рециклирајмо заједно”, коју спроводе Земунска гимназија, Београдски маратон, Екостар пак, Јафа и Папирсервис.
Чак 47 ученика је било ангажовано да на окрепним станицама сакупљају пет-амбалажу која ће се рециклирати, а поред тога, део средстава која су зарадили донирали су у хуманитарне сврхе малој Софији Мирчети кроз фондацију ”Буди хуман”.
Као трећа активација Земунске гимназије била је сјајна музичко-забавна станица на маратонској траси у Земуну код Мадленијанума, на којој су ученице Јана Шантрић, Ива Лаштро, Елена Богдановић и Ана Перишић забавиле учеснике маратонске трке, али и све Земунце који су се окупили и добровољним прилозима помогли малој Софији у њеној борби са болешћу.
Наши гимназијалци су тако још једном показали најплеменитије људске вредности кроз највећу спортску манифестацију у Србији и сакупили 31 900 динара за Софију Мирчету.

Сава Шумновић (1896-1942.) - Велики српски сликар Сава Шуманивић завршио је свих осам разреда и матурирао у Земунској гимназији. Још као четворогодишњак био је заинтересован за сликарство. Његов професор цртања (како се тада говорило) Исидор Јунг упућивао га је у „импресионистичко сликање и то на начин Сезанов и Ван Гогов“, како је касније и сам Шумановић записао. Савин професор није имао већег сликарског дара, али је знао, по речима Каћуше Малетин, „да сремачком дерану покаже прави пут“.