28.5.2019.

Ученици Земунске гимназије у посети Сану

Увек је право задовољство и част посетити САНУ. То је највиша научна и уметничка установа у Србији. Ученици 3-11 су са професоркама Сањом Штрбац и Зорицом Перовић 22. маја посетили ову установу. Вођени стручним водичем, ученици су сазнали да је Академија основана 19. новембра 1841. године, основне податке о грађевини, од чињенице да је ту за време Другог светског рата био смештен Гестапо, што је утицало на то да зграда буде поштеђена од рушења, до тога да се у Академији налази прво издање Дидрове Енциклопедије. Обишли су свечану салу, кабинете, библиотеку, читаоницу и друге просторије Академије. Сазнали су ко су чланови Академије, о делима наших великана и о задужбинама. Видели су велики број уметничких слика, витража, скулптура, а после су посетили и галерију где су биле изложене скулптуре Басаре Светомира Арсића. Са ученицима се пре посете разговарало о задужењима која ће након посете реализовати у оквиру наставе социологије и српског језика и књижевности. Ученици су добили задатак да ураде истраживачки рад, репортажу и новине на тему посете.

Рашко Димитријевић (1898-1988.) - Предавао је француски језик у нашој школи од 1924-1930. године. Поред објављених радова Рашко Димитријевић био је, првенствено, беседник. Његове предавања на Филозофском факултету су посећивали студенти разних факултета. Његова реч је опчињавала, те су га без даха једнако слушали будући професори писци, лекари, правници, инжењери.