28.5.2019.

Ученици Земунске гимназије у посети Сану

Увек је право задовољство и част посетити САНУ. То је највиша научна и уметничка установа у Србији. Ученици 3-11 су са професоркама Сањом Штрбац и Зорицом Перовић 22. маја посетили ову установу. Вођени стручним водичем, ученици су сазнали да је Академија основана 19. новембра 1841. године, основне податке о грађевини, од чињенице да је ту за време Другог светског рата био смештен Гестапо, што је утицало на то да зграда буде поштеђена од рушења, до тога да се у Академији налази прво издање Дидрове Енциклопедије. Обишли су свечану салу, кабинете, библиотеку, читаоницу и друге просторије Академије. Сазнали су ко су чланови Академије, о делима наших великана и о задужбинама. Видели су велики број уметничких слика, витража, скулптура, а после су посетили и галерију где су биле изложене скулптуре Басаре Светомира Арсића. Са ученицима се пре посете разговарало о задужењима која ће након посете реализовати у оквиру наставе социологије и српског језика и књижевности. Ученици су добили задатак да ураде истраживачки рад, репортажу и новине на тему посете.

Горан Паскаљевић (1947.) - Познати филмски редитељ завршио је чувену филмску академију ФАМУ у Прагу. Паскаљевић је снимио тридесетак документарних, краткометражних и четрнаест целовечерњих филмова, од којих су скоро сви и учествовали и добијали признања и награде на највећим светским фестивалима (Кан, Берлин, Венеција, Торонто). За филм Буре барута добио је награду Европске филмске академије као најбољи европски филм 1999. Филмски часопис Вариетy га је уврстио 2001. године у пет најзначајнијих светских редитеља.