28.5.2019.

Ученици Земунске гимназије у посети Сану

Увек је право задовољство и част посетити САНУ. То је највиша научна и уметничка установа у Србији. Ученици 3-11 су са професоркама Сањом Штрбац и Зорицом Перовић 22. маја посетили ову установу. Вођени стручним водичем, ученици су сазнали да је Академија основана 19. новембра 1841. године, основне податке о грађевини, од чињенице да је ту за време Другог светског рата био смештен Гестапо, што је утицало на то да зграда буде поштеђена од рушења, до тога да се у Академији налази прво издање Дидрове Енциклопедије. Обишли су свечану салу, кабинете, библиотеку, читаоницу и друге просторије Академије. Сазнали су ко су чланови Академије, о делима наших великана и о задужбинама. Видели су велики број уметничких слика, витража, скулптура, а после су посетили и галерију где су биле изложене скулптуре Басаре Светомира Арсића. Са ученицима се пре посете разговарало о задужењима која ће након посете реализовати у оквиру наставе социологије и српског језика и књижевности. Ученици су добили задатак да ураде истраживачки рад, репортажу и новине на тему посете.

Као и увек, лепо се осећам на месту где се успомене и стварност за мене укрштају. Са овом књигом осећам чак већу одговорност према ученицима и читању, али и изазов да управо ученицима понудим више. Већ сада се редујем новом сусрету!” (Давид Албахари, 10.11.1998.)