30.11.2019.

Недеља филозофије – Од уметности до филозофије

У оквиру пројекта Недеља филозофије у среду, 30.10.2019. год., у 19 часова у Свечаној сали Земунске гимназије представљена је књига Од уметности до филозофије Драгана Крстића, професора суботичке гимназије „Светозар Марковић“ у пензији. Промоцији су присуствовали наставници секције за филозофију, наставници и ученици Земунске гимназије и представници локалне заједнице. Након представљања у коме су учествовали ученици: Магдалена Сувачки, Александра Манојловић, Емилија Мандић, Немања Вукосављевић и Павле Каламанда, чланови дебатне и драмске секције, као и чланови Ученичког парламента, о стваралаштву професора Крстића говорили су доц. др Александар Стевановић, председник Секције за филозофију Београд, саветник-стручни сарадник за филозофију МПНТР и професорка Земунске гимназије Зорица Перовић. Након тога приказана су два кратка филма, а један од њих је Кратак филм о лепоти, који је професор Крстић снимио са својим бившим ученицима у продукцији Фондације за омладинску културу и стваралаштво Данило Киш из Суботице.

У наставку су ученици и професори постављали питања, при чему се развила занимљива естетичка дискусија о настави филозофије, улози филма и музике у настави, о начинима укључивања ваннаставне активности у редовној настави, као и о месту филозофије у школском систему и улози саветника.

Промоцију су, поред Земунске гимназије, подржали Српско филозофско друштво, Школска управа Београд и Фондација за омладинску културу и стваралаштво Данило Киш из Суботице.

Рашко Димитријевић (1898-1988.) - Предавао је француски језик у нашој школи од 1924-1930. године. Поред објављених радова Рашко Димитријевић био је, првенствено, беседник. Његове предавања на Филозофском факултету су посећивали студенти разних факултета. Његова реч је опчињавала, те су га без даха једнако слушали будући професори писци, лекари, правници, инжењери.