05.04.2022.

НОВИЦА ВЕЛИЧКОВИЋ У ПОСЕТИ ЗЕМУНСКОЈ ГИМНАЗИЈИ

“Мој кошаркашки пут је садржао и радост и бол, жртву и долазак на врх, ударац у зид и “главом кроз зид”... Нисам се предавао и волео бих да иза мене остане баш та порука: “БОРИ СЕ ДО КРАЈА, НЕ ОДУСТАЈ!”. Тако гласи мотивациона порука бившег капитена првог тима, кошаркашког клуба “Партизан”. У среду, 23.3.2022. године, Новица Величковић одазвао се позиву професора Земунске гимназије и у свечаној сали поделио успомене из одрастања, младости и детињства. Говорио је о томе како се носио са поразима у кошаркашкој каријери. Интересантно је што је познати репрезентативац освојио пет титула, из Партизана прешао у Реал Мадрид и потписао двогодишњи уговор. Учествовао је на Европском првенству у кошарци 2007. године, да би три године касније имао част да представља нашу земљу на Светском првенству у Турској. Иначе, Величковић је рођени Земунац, похађао је Економску школу “Нада Димић”. Међутим, како истиче, баланс између образовања и бављења спортом био је тежак. Каже како ,,у животу није пипнуо лопту”, све док једног дана нису били подељени флајери, у којима се нудила кошаркашка секција. Са мање од петнаест година почиње да игра за Партизан. Истиче велику преданост у грађењу каријере али и одрицање забавних активности којима се деца баве у тадашњим годинама. Сматра како је пут до успеха био екстремно тежак. Правећи ретроспективу, на завршетку каријере, бивши кошаркаш првог тима закључује како ништа не би променио и како се ангажовање исплатило. Читав живот је дао кошарци. Зато никада није желео да одустане одједном. Говори да ако се нешто воли, од тога се не одриче лако. Ученици гимназије у Земуну постављали су му питања. Нека од њих била су: који је најсрећнији и најтужнији моменат у његовој каријери, као и како је реаговао на тренутни неуспех. Какав је осећај бити свестан компетентности и поштовања људи, због којих му је посвећено чак три мурала. најновији је освануо у Падинској Скели, београдском насељу. Новица каже како је, када је видео први мурал, био шокиран и веома поносан . Последњи је урађен на згради од четири спрата, па му више значи. Што је човек старији, то му све више значе ситнице, нагласио је бивши играч црно-белих. Срећан је што ће једног дана деца знати ко је и шта био њихов отац и колико је допринео кошарци у Србији. У кошаркашке сале закорачио је у шангајкама, неудобним патикама. Играчи у тиму су, као и он, читали књиге јер су штива која су од њих добијали била у додирним тачкама са особинама, које су њих градиле као индивидуе (књиге им је за читање давао тренер Вујошевић). Велики траг у изградњи Новице Величковића као човека и спортисте имао је тренер Душко Вујошевић за кога некадашњи капитен каже да је најбољи на целом свету и изнад свих . Ученицима је рекао да ако их неко пушта да раде шта желе, питање је у шта ће израсти. У потпуности је тако и за играче. Иако је пут Новице Величковића у шангајкама, од секције до светских терена био трновит и захтеван, значајни кошаркаш је остварио циљеве: да остане упамћен по спортској каријери и доприносу, првенствено као подстицајна особа, личност, а тек на крају играч. О љубави према Партизану сведочи и податак да се славни кошаркаш вратио у свој матични клуб, јер, како је и сам писац Душко Радовић знао да каже: “За друге се навија, а Партизан се воли”.

Горан Паскаљевић (1947.) - Познати филмски редитељ завршио је чувену филмску академију ФАМУ у Прагу. Паскаљевић је снимио тридесетак документарних, краткометражних и четрнаест целовечерњих филмова, од којих су скоро сви и учествовали и добијали признања и награде на највећим светским фестивалима (Кан, Берлин, Венеција, Торонто). За филм Буре барута добио је награду Европске филмске академије као најбољи европски филм 1999. Филмски часопис Вариетy га је уврстио 2001. године у пет најзначајнијих светских редитеља.