05.04.2022.

НОВИЦА ВЕЛИЧКОВИЋ У ПОСЕТИ ЗЕМУНСКОЈ ГИМНАЗИЈИ

“Мој кошаркашки пут је садржао и радост и бол, жртву и долазак на врх, ударац у зид и “главом кроз зид”... Нисам се предавао и волео бих да иза мене остане баш та порука: “БОРИ СЕ ДО КРАЈА, НЕ ОДУСТАЈ!”. Тако гласи мотивациона порука бившег капитена првог тима, кошаркашког клуба “Партизан”. У среду, 23.3.2022. године, Новица Величковић одазвао се позиву професора Земунске гимназије и у свечаној сали поделио успомене из одрастања, младости и детињства. Говорио је о томе како се носио са поразима у кошаркашкој каријери. Интересантно је што је познати репрезентативац освојио пет титула, из Партизана прешао у Реал Мадрид и потписао двогодишњи уговор. Учествовао је на Европском првенству у кошарци 2007. године, да би три године касније имао част да представља нашу земљу на Светском првенству у Турској. Иначе, Величковић је рођени Земунац, похађао је Економску школу “Нада Димић”. Међутим, како истиче, баланс између образовања и бављења спортом био је тежак. Каже како ,,у животу није пипнуо лопту”, све док једног дана нису били подељени флајери, у којима се нудила кошаркашка секција. Са мање од петнаест година почиње да игра за Партизан. Истиче велику преданост у грађењу каријере али и одрицање забавних активности којима се деца баве у тадашњим годинама. Сматра како је пут до успеха био екстремно тежак. Правећи ретроспективу, на завршетку каријере, бивши кошаркаш првог тима закључује како ништа не би променио и како се ангажовање исплатило. Читав живот је дао кошарци. Зато никада није желео да одустане одједном. Говори да ако се нешто воли, од тога се не одриче лако. Ученици гимназије у Земуну постављали су му питања. Нека од њих била су: који је најсрећнији и најтужнији моменат у његовој каријери, као и како је реаговао на тренутни неуспех. Какав је осећај бити свестан компетентности и поштовања људи, због којих му је посвећено чак три мурала. најновији је освануо у Падинској Скели, београдском насељу. Новица каже како је, када је видео први мурал, био шокиран и веома поносан . Последњи је урађен на згради од четири спрата, па му више значи. Што је човек старији, то му све више значе ситнице, нагласио је бивши играч црно-белих. Срећан је што ће једног дана деца знати ко је и шта био њихов отац и колико је допринео кошарци у Србији. У кошаркашке сале закорачио је у шангајкама, неудобним патикама. Играчи у тиму су, као и он, читали књиге јер су штива која су од њих добијали била у додирним тачкама са особинама, које су њих градиле као индивидуе (књиге им је за читање давао тренер Вујошевић). Велики траг у изградњи Новице Величковића као човека и спортисте имао је тренер Душко Вујошевић за кога некадашњи капитен каже да је најбољи на целом свету и изнад свих . Ученицима је рекао да ако их неко пушта да раде шта желе, питање је у шта ће израсти. У потпуности је тако и за играче. Иако је пут Новице Величковића у шангајкама, од секције до светских терена био трновит и захтеван, значајни кошаркаш је остварио циљеве: да остане упамћен по спортској каријери и доприносу, првенствено као подстицајна особа, личност, а тек на крају играч. О љубави према Партизану сведочи и податак да се славни кошаркаш вратио у свој матични клуб, јер, како је и сам писац Душко Радовић знао да каже: “За друге се навија, а Партизан се воли”.

Милан Бесарабић (1908.) - Вајар, песник, педагог и карикатуриста, Милан Бесарабић предавао је у нашој школи ликовну уметност од 1951. до 1957. године. Оснивач је школе карикатуре у Земунској гимназији. Поред педагошког рада објавио је три збирке песама, а истовремено ваја, слика и компонује. Носилац је бројних дмаћих и страних признања, посебно освојених у Италији, Канади и Бугарској.