18.04.2022.

НАЈАВА ЗА ПРОМОЦИЈУ КЊИГЕ ДР ЧЕДОМИЛЕ МАРИНКОВИЋ

ЗЕМУН (1717–1934)

Промоција ће се одржати у среду 20.04.2022. у 10:45 у Свечаној сали Земунске гимназије.

Нова књига у едицији Овако се живело Креативног центра намењена је свима који желе да сазнају како се живело на подручју Земуна током двеста година историје. У том мултиетничком граду, поред Срба који су били најбројнији народ, живели су Немци, Грци, Цинцари, Јевреји, Хрвати и Чеси. Доносећи своје обичаје и бавећи се различитим пословима, становници су утицали на културно-историјски развој града и друштвене односе. Напредак се одвијао убрзано, па је по неким оценама с почетка XIX века Земун био најлепши и најбогатији град у пограничној области Хабзбуршке монархије.

Цео текст можете прочитати ОВДЕ.

Рашко Димитријевић (1898-1988.) - Предавао је француски језик у нашој школи од 1924-1930. године. Поред објављених радова Рашко Димитријевић био је, првенствено, беседник. Његове предавања на Филозофском факултету су посећивали студенти разних факултета. Његова реч је опчињавала, те су га без даха једнако слушали будући професори писци, лекари, правници, инжењери.