10.05.2018.

Београдски модел уједињених нација – БИМУН

Дебатна секција Земунске гимназије послала је свог представника на овогодишњи БИМУН. Данило Младеновић, као представник наше секције, на овом самиту могао је да се упозна са начином рада Уједињених нација. БИМУН је Београдски интернационални модел Уједињених нација кога организује Удружење Уједињених нација у Србији. БИМУН представља симулацију рада у Уједињеним нацијама, кроз рад у разним органима Уједињених нација. БИМУН је трајао од 28-31. марта 2018 године. Наш представник учествовао је у дебати под називом „Решавање проблема кризе у Кашмиру“. Дебате су се одржавале у Народној Скупштин и Палати Србија. Кроз учешће на овом самиту наш представник могао је да научи како правилно дебатовати на енглеском језику, користити правила процедуре и водити дебату о кризи

у реалном времену која утиче на ток саме дебате, као и како правилно написати резолуцију која решава неку кризу. Своја знања поделиће са члановима дебатне секције и на тај начин унапредити квалитет дебате у Земунској гимназији. Надамо се да ће следеће године више ученика наше школе посетити самит.

Данило Младеновић

Више о активностима дебатне секције можете погледати ОВДЕ

Сликарка, преводилац Ремарка и Томаса Мана, писац историјата Земунске гимназије (1858-1941.) ученица и професор наше школе, Каћуша Малетин, имала је потпуно право да у тексту о Гимназији напише следеће редове: „Висок је био културни ниво наставника.Често је у наставничком збору и по пет-шест наставника са степеном доктора наука...Није необично да се три наставника после наставе заједно враћају кући, али је редак случај какав је био уЗемуну, да се три наставника веронауке (Сава Теодоровић, др Иво Краљевић и рабин др Хинко Урбах), улицом шетају и разговарају једног дана латински, другог дана грчки, а трећег дана хебрејски. Већ и сама чињеница да стари Земунци памте ове ‘мандаринске разговоре' говори о угледу који су уживали професори земунске гимназије код грађана”.